Vizesiz Gidebileceğiniz Yurt Dışı Turları

Uzun vize işlemleri ile uğraşmadan farklı ülkeleri ve kültürleri keşfetmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Sizde TatilBudur  Vizesiz Yurt Dışı Turları ile merak ettiğiniz bölgelere doğru harika bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Vizesiz gerçekleştirebileceğiniz yurt dışı turları sayesinde yeni kültürleri tanıyabilir, doğal güzelliklerle büyülenebilir ve bir bölgelerin tarihine hakim olabilirsiniz. Ayrıca uzun zamandır hayalini kurduğunuz romantik balayı tatilinizi farklı bir ülkede büyüleyici bir ortamda gerçekleştirme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Uygun ve güzel bir tatil gerçekleştirmenizi sağlayacak önerilerimizi sizlerle paylaşmak isteriz;


Büyük Balkan Turu

Pek çok ülkeyi gezme imkanı bulacağınız keyifli ve renkli Balkan Tur’larında 9 eşsiz ülkeyi deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya ve Yunanistan ülkelerini kapsayan bu seyahat hayatınıza yeni bir heyecan getirecek. Vizesiz olarak yapacağınız bu seyahatte vize süreçlerini geçirmenize gerek kalmadan ülkeleri gezebilecek, yeni kültürler tanıyacak ve mükemmel lezzetlerle buluşabileceksiniz.

Büyük Balkan Turu kapsamında farklı ülkelerde damak çatlatan akşam yemekleri tatma fırsatı yakalayabileceksiniz. Bu tur kapsamında gezeceğiniz ülkelerden Üsküp’te Osmanlı kültürünün izlerini bulmanız mümkün. Osmanlı, Balkan ve Akdeniz lezzetlerini harmanlayan bu bölgede lezzetli yiyeceklerle tanışabilirsiniz. Mutlaka tatmanız gereken bu eşsiz lezzetlerin başında üsküp köftesi, güveçte kurufasulye, elbasan tava, simitpagaça, trileçe ve kaymaçina geliyor. Sevdiklerinize de bu bölgeden meşhur Üsküp Halısı ya da Üsküp Şarabı hediye olarak alabilirsiniz.

Turun duraklarından biri olan İşkodra ise sizi doğal güzelliği ile büyüleyecek. Karadağ ile sınırını belirleyen İşkodra Gölü’nü mutlaka bölgeye geldiğinizde ziyaret etmenizi ve bu gölgede yürüyüş yapmanızı öneririz. Şehrin bir başka dikkat çeken yeri ise Rozafa Kalesi’dir burada gün batımını izleyerek günü harika bir şekilde batırabilirsiniz. Bunun dışında bölgeyi ziyaret ettiğinizde Tarih Müzesi’ni, İşkodra Katedrali’ni ve Ebu Bekir Camii’ni de gezmeyi ihmal etmemenizi öneririz.


Saraybosna Turu

Vizesiz olarak gerçekleştirilebilecek bir diğer tur ise  Saraybosna Turu. Tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile fark yaratan Saraybosna’da mutlaka görülmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Osmanlı’nın izlerini taşımaya devam eden Saraybosna’da birçok mimari eser de bulunmaktadır. Bu şehre geldiğinizde mutlaka Bosna Hersek Ulusal Müzesi’ni, Bosna Hersek Tarih Müzesi’ni, Latin Köprüsü’nü ziyaret etmenizi öneririz.

Ayrıca yaklaşık iki saat uzaklıkta kalan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan Mostar köprüsünü de mutlaka görmenizi öneririz.
Saraybosna’da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında Boşnak Köftesi, Soğan Dolması, Etli börekleri, yaprak sarmaları ve isli peynirleri gelmektedir.
Buradaki ziyaretinizi sonlandırmadan önce yörenin meşhur baklavasını ve Boşnak kahvesini deneyimlemeden dönmemeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak Boşnak Kahvesinin sunumu da Türk kahvesinin sunumuna benzemekte ve lokum ile servis edilmektedir.
Sevdiklerinizi mutlu etmek için dönerken buradan alabileceğiniz hediyelik eşyalar ise halı, yerel motiflerle süslenmiş el işleri ve yerel şaraplarıdır.


Beyrut Turu

Vizesiz olarak planlayabileceğiniz ve yeni kültürlere kapı açacağınız bir diğer tur ise  Beyrut Turu‘dur.
Kültürü ve lezzetleri ile farklı bir tabiata sahip Beyrut’a sonbahar ve ilkbahar döneminde gitmek en iyi tercih olacaktır. Çünkü kışları soğuk yazları ise oldukça sıcaktır. Beyrut’un birçok görülmesi gereken noktası vardır. Roma Hamamı Kalıntıları, Yıldız Meydanı, Martyrs Anıtı, Beyrut Çarşısı ve Güvercin Kayalıkları bunlardan sadece birkaçıdır.
Etnik çeşitliliği ile fark yaratan Beyrut’un gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Bu yanıyla turislerin de oldukça dikkatini çekmektedir.
Beyrut’a geldiğinizde mutlaka deneyimlemenizi önerdiğimiz lezzetler ise Humus, Tabule, Falafeldir.
Beyrut’tan dönerken sevdiklerinize bakır cezve, el yapımı takı, deri cüzdan, halı, kilim gibi hediyelik eşyalar alabileceğiniz gibi buranın lezzetleriyle de sevdiklerinizi buluşturabilirsiniz. Buraya özgü zahter baharatını, şarabını ya da Lübnan rakısı arak’ın lezzetleriyle dostlarınızı da mutlu edebilirsiniz.

Belgrad Turu

Her mevsim turistlerin gözdesi olan Belgrad turistler tarafından en fazla rağbeti yazın almaktadır.
Burayı ziyaret ettiğinizde gezmenizi önereceğimiz başlıca lokasyonları sıralamamız gerekirse Kalemegdan’da hem tepeden şehir merkezine bakabilir hem çevresindeki yapıları inceleyebilir hem de sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi ve Sırbistan Ulusal Müzesi’de bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz lokasyonlar arasındadır.
Belgrad Turuna katıldığınızda mutlaka tatmanızı önerdiğimiz damak çatlatan lezzetler ise Cevapi isimli kebapları, Burek, Sarma, Duvec ve Ajvardır.

Vizesiz Balkan Ülkeleri


Karadeniz ve Adriyatik Denizi arasında bulunan Balkan ülkeleri, vizesiz turlar ile görme şansı yakalayabileceğiniz ülkeler arasında yer alır. Konum olarak birbirlerine yakın olmalarının yanı sıra seyahat etmek için vize istenmiyor olması pek çok yerden yoğun ziyaretçi almalarını sağlar. Balkan ülkeleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve keyifli bir seyahat gerçekleştirmek isteyen pek çok kişinin tercihi Balkan turları oluyor. 

Balkan turları esnasında görme şansı yakalayacağınız Vizesiz Balkan Ülkelerini aşağıdaki gibi listelemek mümkün: 

Balkan Ülkeleri Vize Süreleri 

Bosna-Hersek180 gün içinde 90 gün

Makedonya180 gün içinde 90 gün

Kosova90 GünArnavutluk90 Gün

Sırbistan90 Gün

Karadağ90 Gün

Bulgaristan90 Gün

Kendine ait farklı özellikleri olan bu ülkeler, turistlere farklı bir gezi deneyimi yaşatır. Ülkelere tur ile seyahat etmek ise seyahatinizi çok daha planlı ve konforlu hale getirir. Zengin bir kültüre sahip olan Balkan ülkeleri her mekanında bambaşka anılar yaşatır. Balkan ülkelerine seyahat etmek için ise dört mevsim tercih edilebilir. Konukseverlikleri ile dikkat çeken halkı ve muhteşem doğası ile pek çok turistin seyahat listesinde Balkan ülkeleri yer alır. 

Vizesiz Balkan ülkeleri Orta Avrupa’da Akdenizin birleştiği noktada yer alır. Bugüne kadar pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan Balkan ülkeleri, farklı kültürlerin izlerini bir arada tutar. Bunun yanı sıra bu ülkeler, yıllar içerisinde çok farklı şekiller ile yönetilmiş ve 2006 yılında bir idari değişime uğramıştır. Ülkelerin günümüzde toplam 127 kent ve 429 belediyesi bulunur. Gelin, vizesiz gezebileceğiniz Balkan ülkelerini birlikte inceleyelim!

1. Bosna-Hersek

Kültür ve medeniyetin geçiş yeri olarak bilinen Bosna-Hersek, karşılaştığı iç savaş sonrasında küllerinden yeniden doğmuş bir ülkedir. Doğası ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çeken bu ülke, misafirperver halkıyla da ilgi görür. Dört mevsim boyunca ziyaret edilir ancak özellikle bahar ve sonbahar aylarında en güzel zamanlarını yaşadığı bilinir. Ülke içerisinde Saraybosna ve Mostar gibi mutlaka görülmesi gereken çok sayıda yapı ve şehir bulunur.

Ülkenin başkenti olarak öne çıkan Saraybosna ilk olarak görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Özellikle bu şehirde 1990’lı yıllarda meydana gelen Yugoslav iç savaşının izlerini görmek hala mümkün. Her ne kadar restore edilmiş bir yapıda olsa da şehirdeki bazı noktalarda savaşın izlerine denk gelebilirsiniz. Şehir, aynı zamanda Osmanlı mimarisine de ait pek çok eser barındırıyor.

Keyifli bir Bosna-Hersek seyahati planlamak istiyorsanız Tatilbudur tarafından planlanan  Balkanlar Turuna katılabilirsiniz. Sekiz gün yedi gece boyunca devam eden ve vizesiz olan bu tur Bosna-Hersek ülkesini daha yakından tanımanız konusunda sizlere yardımcı olur.

2. Makedonya

Balkanların en sevilen ülkelerinden biri olan Makedonya nüfus olarak küçük bir ülke olmasına rağmen bugüne dek pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Doğası, tarihi ve kendine ait kültürü ile oldukça zengin bir ülke olan Gezilmesi gereken çok sayıda şehri, tarihi noktası, kilisesi, vadisi ve kanyonu bulunuyor.  Ekonomik tatil nasıl yapılır ve nereye gidilir sorusuna Makedonya rahatlıkla karşılık verebilir. Çünkü Makedonya, uygun fiyatlı gidilebilecek yurt dışı ülkeleri arasında yer alıyor.

Ülkenin başkenti olan Üsküp tarihsel dokusu ve kültürel yapısıyla öne çıkıyor. Kent adeta Müslümanların ve Hristiyanların yaşadığı yerler olarak ikiye bölünmüş durumda. Müslümanların çoğunlukta olduğu bölge eski Üsküp’e aitken Hristiyan nüfusunun çoğunlukta olduğu bölge daha yeni yerleşim yeri olarak öne çıkıyor.

Makedonya; sadece kentsel olarak değil, doğal harikalarıyla da öne çıkıyor. Ülkede bulunan Matka Kanyonu, Avrupa’nın en büyük kanyonu olarak biliniyor. Bu kanyonda doğa yürüyüşüne çıkabilir veya rafting gibi sporlara da katılım sağlayabilirsiniz.

Uygun fiyatlı, vizesiz ve konforlu bir Makedonya turu yapmak için Tatilbudur tarafından planlanan  Üsküp turları tercih edilebilir. Böylelikle Makedonya tarihi ile ilgili daha yakından bilgi edinebilir, ülkenin tarih dolu yapılarında keyifle vakit geçirebilirsiniz. Toplu taşıma konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olan Makedonya, yeme içme gibi temel ihtiyaçların uygun fiyatlar ile karşılanması sebebiyle de dikkat çekicidir.

3. Kosova

Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan çok köklü bir geçmişe sahip olan Kosova, Osmanlı imparatorluğu gibi pek çok farklı imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bulgar, Hun, Avar ya da Peçenek gibi çok sayıda medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış olan bölgede halen eski kültürlerin izleri görülür.

Bağımsızlık açısından yeni bir ülke sayılmasına rağmen Kosova’da doğal ve tarihi harikaları gezebileceğiniz farklı seçenekler bulunuyor. Öncelikle ülkenin başkenti olan Priştine’de tarihsel dokuyu hissedebilirsiniz. 1455 yılında Osmanlı egemenliğine girmiş olan şehrin pek çok noktasında Osmanlı eseri bulunuyor. Üstelik bu eserlerin pek çoğu restore edildiğinden ziyarete de açık durumdalar.

Kosova’da Mirusha Şelalesi de yine göreceğiniz yerler arasında bulunuyor. Toplamda on üç şelalenin birleşiminden oluşan bu şelale yemyeşil bitki örtüsünün içinde adeta cennetten bir köşe olarak karşınıza çıkıyor. Kosova, konumu itibariyle irili ufaklı pek çok şelaleye ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Geziniz esnasında doğal güzellikleri keşfetmeye de zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz.

Mutlaka görülmesi gereken çok sayıda tarihi yere sahip olan Kosova, gelişmiş bir sanat anlayışına da sahiptir. Meydanda bulunan heykeller, bulvarlar ve mutlaka görülmesi gereken türbeler, Kosova seyahatinizi çok daha keyifli hale getirir.

Tatilbudur tarafından planlanan  Kosova turu sayesinde Kosova ülkesini daha yakından tanıyabilir, ülkenin güzelliklerini görebilirsiniz. Otobüsü ile gerçekleşen ve herhangi bir vize talep edilmeyen bu turlar, farklı çıkış noktalarına sahiptir.

4. Arnavutluk

Güney Avrupa’da bulunan Arnavutluk Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan ile çizilmiş bir sınıra sahiptir. Ülkenin batısında Adriyatik, güney batısında ise İyonya Denizi yer alır. Aynı kutuda yaşayan insanların pek çoğu özel minibüsler ya da halk otobüsleri ile seyahat eder. Arnavutluk seyahatiniz esnasında tercih edebileceğiniz bu seçenekler, uygun bilet fiyatları ile sunulan bir hizmettir. Trenle yapılan uzun yolculuklar birçok farklı manzaraya şahit olmanızı sağlar.

Balkan ülkesi olmasına rağmen özellikle İtalya’nın bölgede çok uzun yıllar nüfuzu sebebiyle İtalyan kültürüne de yakınlık taşıyan Arnavutluk; turistik yapısı ve doğal güzellikleri ile ziyaret edebileceğiniz bir başka Balkan ülkesi olarak karşınıza çıkıyor. Ülkenin başkenti olan Tiran’da Osmanlı dönemine dair pek çok eser bulunuyor. Ayrıca çeşitli etkinliklere de yine bu şehirde katılım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Arnavut mutfağı da lezzetli tatlarıyla biliniyor.

Deniz tatili yapmak isteyenler için de Arnavutluk, iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor. Sarande bölgesi egzotik kumları ile deniz tatili yapmanıza da fırsat sunuyor. Arnavutluk sunduğu olanaklar ve vizesiz olmasıyla görmeniz gereken Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Tatile çıkmadan önce valizinizi nasıl bir tatil yapacağınıza göre ayarlamanız önemlidir.  Tatile giderken alınması gerekenler, deniz tatili, yurtdışı tatili ve kayak tatiline göre değişkenlik gösterecektir.

Tatilbudur tarafından sunulan Balkanlarda üç ülke turu ya da  Arnavutluk turu sayesinde vizesiz şekilde Arnavutluk ülkesini ziyaret edebilirsiniz. Arnavutluk’ta gezmenize görmeniz gereken yerler ile ilgili bilgi sahibi olacağınız bu turlar, konforlu ve keyifli bir seyahat imkanı sunuyor.

5. Sırbistan

Balkan yarımadasının ortasında bulunan Sırbistan, etnik çeşitlilik konusunda oldukça zengindir. Kültürel yapısıyla dikkat çeken bir ülke olan Sırbistan, tarih boyunca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Roma ve Osmanlı imparatorluğu döneminden kalan tarihi yapılara hala ev sahipliği yapan Sırbistan da görülmesi gereken birçok farklı yapı bulunur. Sırbistan’ın en önemli özellikleri arasında ise ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan şifalı su ve kaplıcalar vardır. Farklı hastalıklara iyi geldiği bilinen bu kaplıcalar, sağlık turizmi açısından da çok önemli bir rol oynuyor.

Balkanların adeta göz bebeği konumunda olan Sırbistan çok uzun yıllar Yugoslavya’nın merkezi ülkesi olduğundan günümüzde de önemini koruyor. Sırbistan’da gerek şehir kültürü gerekse de doğal güzellikler ile keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Ülkenin başkenti Belgrad mimari dokusu, kültürel yapısı ve her zaman canlı kalan yapısıyla ülkedeki ilk duraklarınızdan biri olabilir. Belgrad’da Balkanların ruhunu en iyi şekilde deneyimleme imkanı elde edebilirsiniz.

Büyük bir kent olan Belgrad için üç dört günlük gezi planı yapabilirsiniz. Çünkü şehirdeki gezilecek yerleri tam anlamıyla keşfetmeniz için uzun süreler ayırmanız gerekebilir. Kalemegdan olarak bilinen bölge, Belgrad’ın en turistik bölgelerinden birisi. Kenti yüksek bir noktadan görmenizi sağlayan bu bölgede Osmanlı eserleri, Sırp ulusal tarihine ait kalıntılar ve II. Dünya Savaşına ait silahlar sergileniyor. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu bölgede düzenlenen etkinliklere de katılabilirsiniz.

Belgrad’da ayrıca Zemun, Ulusal Müze, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi gibi görmeniz gereken başka yerler de bulunuyor.
Belgrad’ın dışına çıkmak istiyorsanız bu durumda Niş, Cacak ve Semendire gibi şehirleri de ziyaret edebilirsiniz. Tarihsel yapıları ile farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacak olan bu bölgeler, Sırbistan gezinizin keyifli geçmesine yardımcı olacak.

Sırbistan’a seyahat etmek için Tatilbudur tarafından planlanan vizesiz  Sırbistan Turunu tercih edebilirsiniz. İzmir çıkışlı olarak da gerçekleşen Büyük Balkan Turu, sekiz gün ve yedi gece boyunca Balkan ülkelerini daha yakından tanımanıza fırsat yaratıyor.

6. Karadağ

Balkan yarımadasının batı kesiminde yer alan Karadağ, küçük ama kültürü ve tarih ile oldukça zengin bir ülkedir. 2006 yılında bağımsızlık kazanan genç bir devlet olması sebebiyle dikkat çeken Karadağ, ortaçağa kadar dayanan bir tarihe sahiptir.

Karadağ özellikle Adriyatik Denizi’ne kıyısı olduğu için doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen gerek insanın sıcaklığı gerekse de sıcak iklimi sayesinde Karadağ geziniz çok keyifli geçebilir. Özellikle son yılların popüler tatil bölgesi olan Budva, eşsiz plajları ve deniz manzarası ile deniz tatili yapmak istiyorsanız iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Sadece yaz tatili olarak değil, Karadağ’a yılın her dönemi gidebilir ve benzersiz güzelliklerden yararlanabilirsiniz. Karadağ’ın aynı zamanda yöresel lezzetleri de ünlü olduğundan mutlaka ziyaretiniz esnasında yöresel lezzetleri de denemelisiniz.

Son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan ve farklı ülkelerden turiste ev sahipliği yapan Karadağ, çeşitli ve eğlenceli bir tatil isteyenler için olanaklar sunuyor. Yaz tatili yapmak için tercih ediliyor olmasının yanı sıra kültürel olarak gerçekleştirilecek turlar adına da oldukça önemli bir rol oynuyor.

Keyifli bir Karadağ tatili için vizesiz İzmir çıkışlı büyük Balkan turuna yada  Karadağ Turları katılabilirsiniz. Antik mimariyi ülkenin her noktasında görmenize imkan tanıyacak farklı yapılar, Karadağ ile ilgili en dikkat çeken özellikleri arasında geliyor. Dolayısıyla hem yaz tatili hem de keyifli bir kültürel tur için tercih ediliyor!

7. Bulgaristan

7 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olan Bulgaristan Makedonya, Sırbistan, Romanya ve Yunanistan gibi ülkeler ile komşu konumda bulunuyor. Ülkenin en önemli nehri olan olan Tuna Nehri, kuzey komşusu Romanya ile sınır oluşturuyor. Başkenti Sofya gibi Filibe, Kırcaali, Silistre de Plevne gibi görülmesi gereken pek çok farklı şehre ev sahipliği yapıyor. Dört mevsim boyunca ziyaret edilebilecek ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken Bulgaristan, özellikle müzikleri ve etnik kültürü ile dikkat çekiyor. Eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi olan Bulgaristan, herkesin kendine ait keyifli anlar yaşayabileceği farklı bir ülke.

Translate